لایتنر چیست ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برای اینکه اطلاعات در حافظه باقی بماند، باید اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل شود. روش هایی برای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت به وجود آمد.یکی از این ابداعات «جعبه لایتنر» است

شر همواره به دنبال راه هایی برای یادگیری مطالب و به خاطر سپردن آنها بوده ولی مشکلی که در این راه وجود دارد این است که همواره اطلاعات در حافظه فراموش می شود . برای اینکه اطلاعات در حافظه باقی بماند ، باید اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل شود . در این میان تلاش هایی از سوی محققین و دانشمندان انجام شده است و روش هایی برای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت به وجود آمد.

یکی از این ابداعات «جعبه لایتنر» است که بر اساس منحنی فراموشی ابینگ هاوس ساخته شده و یکی از بهترین روش هایی است که برای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت استفاده می شود .
در این مقاله اطلاعاتی در زمینه ساخت و کارکردن با این جعبه ارائه شده است .
 

فراموشی چیست ؟

 فراموشی ، پدیده ای است که تقریبا هر روز برای همه اتفاق می افتد . این پدیده آنقدر شایع است که ما معمولا به روش های مختلفی برای یادآوری اطلاعات مهم اتکاء می کنیم . روش هایی مانند استفاده از دفترچه یادداشت فعالیت های روزانه ، استفاده از ابزارهای الکترونیکی تنظیم برنامه و یا حتی گره زدن نخ به دور انگشت !

هنگامی که سراسیمه به دنبال دسته کلید خود می گردید ، ممکن است این طور به نظر برسد که اطلاعات در مورد این که آن را کجا گذاشته اید به طور کلی از حافظه تان رفته است. اما فراموشی عموما بدین معنی نیست که اطلاعات واقعا از حافظه بلند مدت شما پاک شده است . فراموشی معمولا به معنی ناکامی در بازیابی حافظه است . در حالی که اطلاعات در یک جایی در حافظه بلند مدت شما قرار دارد و شما نمی توانید آن را بازیابی کنید و به یاد آورید .
 

حافظه بلند مدت و کوتاه مدت

 وقتی چیزی را یاد می گیریم در همان لحظه قادریم که 100 درصد مطالب را به یاد بیاوریم اما با گذشت زمان کم کم فراموشی شروع شده و چیزی در حدود 80 درصد آنچه را که یاد گرفته ایم فراموش خواهیم کرد و تنها قادریم 20 درصد آن مطالب را به یاد بیاوریم ، اما به راستی چرا چنین است؟

علت آن است که حافظه از 2 قسمت تشکیل شده است :

1-کوتاه مدت 2- بلند مدت

حافظه کوتاه مدت گرچه ظرفیت محدودی دارد اما در پردازش مطالب سریع است و تنها آنچه را که لازم است پس از تجزیه و تحلیل (فیلتر کردن ) به سرعت به حافظه بلند مدت منتقل می کند . در مقابل ، حافظه بلند مدت گرچه سرعت عمل کمتری دارد ولی دارای ظرفیت نامحدودی است و اطلاعات ثبت شده در آن ماندگاری بسیار طولانی تری دارد . بنابراین : «چیزی را که امروز آموخته ایم بدون مرور فراموش می شود چرا که در حافظه کوتاه مدت ما است . اگر برای شما این آموخته ها مهم است پس باید آن را با روش خاصی به حافظه بلند مدت خوب منتقل کنید».

منحنی فراموشی ابینگ هاوس (شکل 1)

خواندن 529 دفعه